Młodzi ludzie, po ukończeniu studiów mają często problem ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Najczęściej główną przeszkodą jest po prostu brak wymaganego doświadczenia zawodowego oraz zbyt duża odległość od miejsca zamieszkania.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej firmy, aby uniknąć pracy u prywatnego przedsiębiorcy za bardzo niską pensję.
Jaką działalność warto otworzyć?
W pierwszym kroku, należy przede wszystkim zastanowić się jaką działalność otworzyć, aby móc przy okazji się nieustannie rozwijać i cieszyć się sporym zyskiem. Warto postawić na firmę o nietypowym zakresie usług, których niestety ciągle brakuje na rynku.
Młode kobiety najczęściej otwierają salony kosmetyczne, salony fryzjerskie, gabinety medycyny estetycznej, sklepy internetowe oraz gabinety stomatologiczne, gdyż coraz więcej osób regularnie korzysta z takich usług i zapotrzebowanie na nie stale wzrasta.
Z kolei dla mężczyzn doskonałym pomysłem może okazać się otwarcie firmy informatycznej, agencji reklamowej, firmy teleinformatycznej lub budowlanej. Te kierunki nieustannie się rozwijają i pojawiają się coraz to nowsze technologie. Warto nieustannie się dokształcać aby nadążać za trendami i nowościami.
Jak otworzyć działalność?
Chcąc założyć własną działalność gospodarczą przede wszystkim należy dokonać wpisu do internetowej bazy CEIDG. Jest to baza, w której znaleźć można wszelkie informacje na temat firmy a także w przyszłości dokonać aktualizacji wszystkich istotnych danych.
W formularzu należy podać także specjalne kody, które określają profil działalności danego przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest również wybranie odpowiedniej formy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Należy pamiętać również o umieszczeniu informacji kto będzie prowadził dokumentację firmy.
Formalności przy zakładaniu działalności
Bardzo ważnym krokiem jest złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednich druków. W sytuacji gdy do ubezpieczenia przedsiębiorca chce dopisać również członka swojej rodziny, należy złożyć dodatkowy druk.
Niezbędna, ale bardzo przydatna jest pieczątka właściciela firmy. Ułatwia ona podpisywania wielu ważnych dokumentów, umów i faktur. Na pieczątce należy umieścić takie podstawowe informacje jak nazwa firmy, imię i nazwisko właściciela, adres siedziby firmy, numer REGON i NIP a także numer telefonu. Koszt wyrobienia pieczątki w zależności od wybranego modelu wynosi około kilkudziesięciu złotych a czas realizacji zamówienia to jedynie kilka dni roboczych. Pieczątkę można zamówić w najbliższej agencji reklamowej, w księgarni oraz w wielu sklepach internetowych.
W banku warto założyć firmowe konto, które znacznie ułatwi płatności i rozliczanie dochodu.
Gdy firma zacznie generować zyski dobrym pomysłem może okazać się zatrudnienie pracowników. Szukając pracownika do swojej firmy warto jednak zachować czujność aby stworzyć zgrany i zaufany zespół.
Alternatywą dla tradycyjnej firmy jest firma internetowa. Jest to rozwiązanie bardzo oszczędne, gdyż nie trzeba uiszczać opłaty za wynajem lokalu. Taką firmę można prowadzić z dowolnego miejsca.