Wiemy, jak ważne jest powierzenie finansów osobie kompetentnej z dobrą znajomością bankowości i analizy rynku finansowego. Zwłaszcza, kiedy decydujemy się na zaciągniecie kredytu hipotecznego lub innego długoletniego zobowiązania. Pomoc specjalisty w tym wypadku jest wskazana, a nawet konieczna. Doradca finansowy to swojego rodzaju pośrednik pomiędzy osobą ubiegającą się o kredyt, a bankiem. Pomaga on w wyborze najkorzystniejszej oferty bankowej, jednocześnie weryfikując zdolność kredytową klienta.
Zadania należące do doradcy finansowego
- przeprowadzenie wywiadu z klientem – ma to na celu poznanie możliwości i oczekiwań klienta
- przygotowanie planu finansowego
- monitorowanie zatwierdzonego planu finansowego oraz ewentualna modyfikacja, w przypadku zmian warunków udzielenia kredytu
- informowanie na temat dostępnych produktów, analiza rynku finansowego, przegląd oferty bankowej
Doradca finansowy opiera swą pracę na relacji z klientem. Pierwsze spotkanie, to przede wszystkim poznanie oczekiwań klienta, a także wstępna weryfikacja jego zdolności kredytowej. Jest to kluczowe do podjęcia dalszych kroków ustalonych w toku sprawy.
Po wstępnej ocenie można dokonać sprawdzenia oferty bankowej dla wskazanego produktu. W przypadku kredytów hipotecznych jest to oferta kilkudziesięciu banków.
Bez wiedzy i doświadczenia, klient sam może nie sprostać w gąszczu paragrafów i podpunktów. To właśnie doradca finansowy analizuje poszczególne oferty banku pod względem aktualnych możliwości klienta.
Kolejnym krokiem jest kompletowanie niezbędnych dokumentów do przedłożenia w banku. I tu kluczową rolę ogrywają doradcy. Każdy z nas wie, że w przypadku kredytów hipotecznych lub innych ważnych inwestycji finansowych, nie wystarczy zaświadczenie o zarobkach. Konieczne są również zaświadczenia ZUS, urzędu skarbowego, dokumenty sądowe, opis rzeczoznawcy ( kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego) oraz wiele innych dokumentów wymaganych przez banki. Doradca finansowy nie tylko wskaże, który z nich jest konieczny, ale również pomoże przy ich poprawnym wypełnieniu. Do jego zadań należy sprawdzenie wszelkich rejestrów, zdarza się tak, ze klient ma niekorzystną, historię w BIK, doradca dzięki posiadanej wiedzy może pomóc w rozwiązaniu tego istotnego problemu.
W przypadku zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów można przystąpić do procesu składania wniosku. Tu też pomoc doradcy okazuje się kluczowa. Dzięki możliwościom sprawdzi on i prześwietli oferty dostępne w kilkunastu a nawet kilkudziesięciu bankach i wybierze ofertę najkorzystniejszą dla klienta, a także możliwą dla niego do zrealizowania. Ostatecznie wraz z klientem decyduje o wyborze banku, w którym zostanie złożony wniosek o umowę kredytową.
Praca doradcy nie kończy się w chwili przesłania dokumentów do banku, to on trzyma pieczę nad dalszym tokiem postępowania w sprawie udzielenia kredytu. Do chwili podpisania umowy kredytowej stale trzyma rękę na pulsie i dba aby przebiegło to sprawnie i najlepiej dla klienta. W przypadku braku dokumentu, czy błędnie wypełnionym zaświadczeniu, kontaktuje się z klientem monitorując uzupełnienie braków. Stale trzyma kontrolę nad procesem weryfikacji dokumentów.
Współpraca z klientem dobiega końca w przypadku pozytywnej decyzji banku o udzieleniu kredytu. Rozliczenia za pośrednictwo odbywają się pomiędzy doradcą a bankiem.
Do kogo kierowana jest pomoc doradcy finansowego?
Zdecydowanie do wszystkich osób planujących zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Zwłaszcza, kiedy dotyczy to kredytów hipotecznych lub innych długoletnich zobowiązań.
Zakup mieszkania, czy własnego domu, wiąże się z koniecznością kredytowania. Nie są to kredyty krótkoterminowe i tanie. Często klient spłaca je przez dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat. Tu nie można pozwolić sobie na błędy i warto dokonać dogłębnej analizy rynku finansowego.
Oczywiście najprostszym sposobem byłoby zaciągnięcie kredytu w oddziale banku, gdzie klient posiada rachunek bankowy, jednak nie zawsze jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.
Nierzadko jest tak, że nie mamy ani odpowiedniej wiedzy, ani wymaganego czasu na przejrzenie oferty kredytowej wszystkich instytucji bankowych. Nie powinniśmy też decydować się na kredyt z polecenia, bo przed laty zaciągał go w danym banku ktoś znajomy.
Na przestrzeni roku oferta kredytów hipotecznych kilkukrotnie ulega zmianie. Dotyczy to zarówno warunków umowy kredytowej, wymaganych dokumentów, a także weryfikacji zdolności kredytowej.
Osoba, która stale śledzi rynek produktów i usług bankowych, ma szansę na dopasowanie oferty do naszych oczekiwań. Dzięki temu unikamy sytuacji, gdzie dostajemy odmowę na ostatnim etapie procesu udzielenia kredytu.
Doradca finansowy nie tylko dba o bezpieczeństwo inwestycji klienta, ale również o jego płynność finansową. Znajduje rozwiązanie dla klienta, które zadowala obie strony. Odpowiada za cały proces żmudnej procedury bankowej, dokonuje oceny sytuacji, a także trzyma rękę na pulsie. Dzięki pomocy specjalisty uzyskujemy pełne wsparcie w zakresie inwestycji bankowej.