Pożyczki i kredyty to alternatywa dla osób, które nie mają zgromadzonych oszczędności na zakup jakiegoś konkretnego sprzętu lub na inny cel. Aby z nich skorzystać, trzeba cieszyć się zdolnością kredytową i pozytywną historią. Dofinansowanie z banku lub instytucji finansowej może pomóc w kryzysowych sytuacjach, lecz niewiele osób orientuje się w istotnych kwestiach dotyczących zaciąganych zobowiązań.
RRSO co to
Tajemniczo brzmiący skrót RRSO można rozwinąć w Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Definicja tego pojęcia zawarta jest w ustawie o kredycie konsumenckim i mówi, że RRSO to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Banki i instytucje finansowe mają obowiązek podawać wartość RRSO przy ofertach kredytowych i pożyczkowych. Jeśli zatem ktoś chce się dowiedzieć, ile faktycznie pieniędzy spłaci , zaciągając zobowiązanie, to RRSO jest dla niego najistotniejszym wskaźnikiem, choć klienci banków i firm pożyczkowych często pomijają tę liczbę, mylnie sądząc, że jest nieistotna. Nie należy mylić RRSO z nominalnym oprocentowaniem, gdyż to drugie nie zawiera wielu kosztów i opłat, które kredytobiorca ponosi.
Na co wpływa RRSO
Porównując RRSO za dany okres można łatwo określić, które oferty są korzystne a które nie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wszystkie opłaty związane z kredytem czy pożyczką muszą być w sposób jasny zawarte w ofercie, więc RRSO musi uwzględniać je łącznie i nie może niczego pominąć. Wyliczając RRSO trzeba brać pod uwagę następujące czynniki: wysokość oprocentowania, wszystkie opłaty i prowizje na rzecz kredytodawcy, kwoty ubezpieczeń oraz innego rodzaju opłaty (np. opłaty manipulacyjne za rozpatrzenie wniosku). Dopiero uwzględniając te dane, można prawidłowo wyliczyć RRSO, choć wzór na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania jest dość skomplikowany. Dowiedz się więcej na nawigacjafinansowa.pl.
Czy jest możliwe RRSO 0%?
Niektórzy zastanawiają się, jak to możliwe, że w niektórych ofertach kredytów i pożyczek podaje się RRSO składające się aż z czterech cyfr, zaś w przypadku innych ofert RRSO figuruje jako 0%. Wytłumaczenie jest dość proste. Z RRSO na poziomie 0% można spotkać się, gdy zaciągnięcie zobowiązania nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, czyli innymi słowy klient oddaje dokładnie taką samą kwotę, jaką pożyczył. Najczęściej taka sytuacja zdarza się, gdy jakaś osoba po raz pierwszy korzysta z usług danej firmy pożyczkowej. Firmy, by przyciągnąć nowych klientów proponują bowiem bezpłatne pożyczki na start, czyli pierwsza pożyczka nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.