Finanse i zarządzaniem nimi wcale nie jest taką prostą sprawą, jak może się wydawać, szczególnie w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Dotacja i subwencja to dwa podobne pojęcia, które często są ze sobą mylone. Czym się od siebie różnią te dwie formy finansowania?
Własna firma
Założenie własnej firmy wymaga nie lada odwagi, szczególnie jak nie mamy pieniędzy na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia. Na początku nie można nastawiać się na zyski, aczkolwiek na rozwój i ciężką pracę. Oczywiście jest dużo możliwości, aby móc uzyskać pieniądze na rozkręcenie biznesu. Obecnie można korzystać z dotacji, subwencji, dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy ze sponsorem. Możliwości jest wiele.
Czym jest dotacja?
Dotacja jest to nieodpłatna i bezzwrotna pomoc finansowa, którą można uzyskać od państwa. W tym wypadku trzeba wykazać, na jaki cel chcemy przeznaczyć pozyskane pieniądze, należy również spełniać określone wymogi. Dotacja jest wsparciem finansowym uznaniowym, co oznacza, że aby ją otrzymać należy sporządzić najpierw biznes plan, kosztorys oraz pokazać swoje umiejętności. Dotacje mogą być podmiotowe, przedmiotowe lub celowe. Środki przeznaczone na dotacje mogą być rozdysponowane przez organy państwowe w dowolny sposób na realizację zadań publicznych.
Czym jest subwencja?
Subwencja jest jednorazową, nieodpłatną i bezzwrotną pomocą finansową udzielaną przez państwo niewielkim podmiotom gospodarczym. Jest wsparciem działalności gospodarczej. Dotacja a subwencja różni się przede wszystkim tym, że ta pierwsza jest uznaniowa, a druga ma charakter roszczenia prawnego. Co to oznacza? Otrzymując środki finansowe w ramach subwencji można wydać je na dowolny cel, według własnego uznania i potrzeb. Subwencje dzielą się na ogólne oraz przedmiotowe na realizację określonych działań, to też warto mieć na uwadze. Mogą być one przyznawane osobom fizycznym, samorządom terytorialnym i firmom prywatnym. Jeżeli w budżecie przewidziana jest subwencja dla danego podmiotu, to musi być ona zrealizowana, przy czym środkami dysponuje organ, który otrzymał subwencję.
wo niewielkim podmiotom gospodarczym. Jest wsparciem działalności gospodarczej. Dotacja a subwencja różni się przede wszystkim tym, że ta pierwsza jest uznaniowa, a druga ma charakter roszczenia prawnego. Co to oznacza? Otrzymując środki finansowe w ramach subwencji można wydać je na dowolny cel, według własnego uznania i potrzeb. Subwencje dzielą się na ogólne oraz przedmiotowe na realizację określonych działań, to też warto mieć na uwadze. Mogą być one przyznawane osobom fizycznym, samorządom terytorialnym i firmom prywatnym. Jeżeli w budżecie przewidziana jest subwencja dla danego podmiotu, to musi być ona zrealizowana, przy czym środkami dysponuje organ, który otrzymał subwencję.
Co jest lepsze – dotacja czy subwencja?
Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaka forma finansowana jest lepsza. Dotacja i subwencja ma swoje plusy i minusy, w tym wypadku dużo zależy od tego, jaki charakter ma nasza działalność gospodarcza. Obie formy pomocy mogą okazać się bardzo przydatne, szczególnie gdy nie mamy oszczędności na otworzenie swojej firmy. W dzisiejszych czasach otworzenie biznesu wcale nie jest takim trudnym zadaniem, jak może się wydawać. Mimo to trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Trzeba pamiętać, że dobry pomysł i pieniądze to nie wszystko. Kluczowe jest to, żeby mieć trochę podjęcia o prowadzeniu firmy, zarządzania finansami, trzeba też wdrożyć odpowiednią strategię promocji. Dużo czynników składa się na powodzenie biznesu, warto próbować swoich sił, aby później nie żałować. Pozyskanie środków pieniężnych nie jest takie trudne, jak może się wydawać, co więcej można uzyskać środki bezzwrotne.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.sekwencja.eu/