Bardzo dużo Polaków wyjeżdża do pracy zagranicę. Jest to związane głównie z kwestią zarobkową, ponieważ pracując poza granicami naszego kraju można zarobić więcej pieniędzy w krótszym czasie. Są również osoby, które na stałe wyjeżdżają do obcego kraju. Obojętnie kto, na jaki wyjazd się decyduje, to przysługuje mu zwrot podatku, jeśli kwota na jego koncie będzie nadpłacona. Tak samo wygląda to w Polsce, jednak nie wszyscy wiedzą jak ubiegać się o taki zwrot z Anglii.
Dokumenty i rok podatkowy
Zwrot podatku z Anglii jest bardzo prosty do uzyskania, jeśli zna się najważniejsze kwestie. Przede wszystkim należy pamiętać, że rok podatkowy w Anglii nie jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym. W przypadku roku podatkowego występuje on od 6 do 5 kwietnia roku następnego. Następną ważną kwestią jest kwota wolna od podatku, ponieważ bardzo dynamicznie ulega ona zmianie. Od 2018 do 2019 roku wynosiła ona 11 850 funtów.
Najważniejszymi dokumentami, które należy otrzymać gdy ubiega się o zwrot podatku z Anglii są:
- – P60 – otrzymuje się go w przypadku, gdy cały czas pracuje się u tego samego pracodawcy,
- – P45 – w przypadku gdy zakończyło się pracę u danego pracodawcy lub wyjechało się już z Anglii.
Dokumenty te wystawianie są jednokrotnie, więc odchodząc z pracy należy podać swojemu pracodawcy aktualny adres, ponieważ istnieje możliwość, że nie będzie można wystawić kolejnego papieru. W przypadku pracy w kilku miejscach, od każdego pracodawcy pracownik otrzyma dokument P45. Dokumenty te są potrzebne do uzyskania zwrotu podatku z Anglii.
Urzędy same rozliczają podatek
Zdarza się, że urzędy same decydują się na rozliczenie podatku. Ważne żeby posiadały one aktualny adres. Obojętnie czy dalej mieszka się w Anglii, czy w Polsce, ponieważ czek zostanie wysłany na ostatni zapisany adres. Osoba ubiegająca się o zwrot może być zaskoczona, jeśli okaże się, że czek ze zwrotem jest już wysłany.
Jak uzyskać zwrot?
Zwrot podatku z Anglii można uzyskać wypełniając odpowiednie dokumenty, które znajdują się na stronie gov.uk. Należy dobrać je pod siebie, ponieważ różnią się one pewnymi elementami, które związane są z pracownikiem. Czy nadal on pracuje i przebywa w Wielkiej Brytanii, czy może już wrócił do Polski. Można również skorzystać z pomocy specjalistów, czyli biur, które oferują załatwienie wszelkich formalności związanych ze zwrotem podatku z Anglii. Z pewnością jest to łatwiejsze rozwiązanie, jednak trzeba liczyć się z pewnymi kosztami.