Polisa majątkowa w przypadku domu lub mieszkania pozwala nam chronić się przed finansowymi skutkami niespodziewanych zdarzeń. Ubezpieczenie tego typu przede wszystkim dotyczy elementów stałych nieruchomości – co jednak w przypadku zniszczenia sprzętów? Jak możemy uzyskać odszkodowanie w takiej sytuacji? Odpowiadamy.
Ubezpieczenie domu i mieszkania w praktyce
Jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości i chcemy zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń, to musimy wykupić odpowiednią polisę. Ubezpieczenia majątkowe są jednak dostępne w kilku wariantach, na które musimy zwrócić uwagę. W podstawowych ofertach znajdziemy propozycję, która obejmie jedynie elementy stałe nieruchomości. Pod tym pojęciem rozumie się przede wszystkim mury, fundamenty, drzwi, okna, dach, zabudowy i tym podobne. Możemy również ubezpieczyć mienie ruchome – co się kryje pod tym pojęciem, wyjaśniamy poniżej.
Co jednak gdy wynajmujemy lokal lub jesteśmy lokatorami mieszkania komunalnego? Zgodnie z prawem nie możemy ubezpieczyć nieruchomości, gdyż nie jesteśmy jego właścicielem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ubezpieczyć mienie ruchome przed takimi zdarzeniami jak pożar, zalanie, czy kradzież z włamaniem lub dewastacją. Polisa taka będzie dość tania (100-200 zł w zależności od sumy ubezpieczenia).
Ubezpieczenie mienia ruchomego
W kontekście ubezpieczenia sprzętów domowych musimy wiedzieć, jak polisa definiuje mienie ruchome. Inaczej mówiąc, jest to taka składowa majątku, który można wynieść z nieruchomości bez potrzeby demontażu, rozkręcania czy zrywania. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim meble (poza stałymi zabudowami, np. szafa czy kuchnia), sprzęt RTV, AGD, sprzęt turystyczny, sportowy, elektronikę (np. smartfon, tablet, komputer, sprzęt fotograficzny), ubrania czy pozostawioną gotówkę. Lista to może być znacznie dłuższa i obejmować np. instrumenty muzyczne, biżuterię czy dzieła sztuki, ale może wykluczać egzotyczne zwierzęta czy rośliny domowe. Aby ubezpieczyć sprzęty domowe, musimy dopilnować, aby były przedmiotem polisy.
Wartość odtworzeniowa czy rzeczywista?
W przypadku mienia ruchomego koniecznie musimy sprawdzić, jak rozumiana będzie wartość odszkodowania. Mówimy wówczas o dwóch rodzajach: wartości odtworzeniowej lub rzeczywistej, przy czym ten pierwszy wariant jest dla ubezpieczonego znacznie korzystniejszy. Dlaczego? W sytuacji, gdy meble, AGD i sprzęt elektroniczny ulegną np. zalaniu, ubezpieczony będzie mógł odtworzyć swój tę składową majątku poprzez zakup identycznych nowych przedmiotów. Gdy nie jest to możliwe, zakup powinien dotyczyć przedmiotów o zbliżonych parametrach. Zapis o wartości rzeczywistej oznacza, że otrzymamy odszkodowanie pomniejszone o naturalne zużycie sprzętu, co nie pozwoli w 100% odtworzyć majątku.
Chcesz zadbać o swój sprzęt domowy, ale nie wiesz, jaką ofertę wybrać? W Eurofinance pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję. Mamy dostęp do kilkunastu ofert towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu z łatwością odszukamy propozycję idealną dla Ciebie.
Materiał zewnętrzny