Strona główna
Gospodarka
Tutaj jesteś

Platformy low-code kontra produkty software house

13 sierpnia 2019 Platformy low-code

Rynek oprogramowania podlega nieustannym zmianom. i nieustannie się rozwija. Obroty firm działających w branży oprogramowania rosną w tempie nie obserwowanym do tej pory. Wzrasta liczba firm i rośnie zapotrzebowanie na pracowników.

Ale zmiany na rynku sięgają głębiej. Pojawiają się alternatywy dla firm programistycznych. Niedawno były to rozwiązania pudełkowe dostępne w formie abonamentowej (SaaS). Teraz coraz większa popularność zdobywają platformy typu “low-code”. Czy firmy programistyczne mają się czego obawiać?

Produkty software house

Tradycyjnym i sztandarowym produktem firm programistycznych są aplikacje dedykowane. Są one opracowywane zgodnie ze ścisłymi wytycznymi klientów i dostosowane do ich potrzeb i wymagań.

Jakie korzyści przynosi współpraca z software house przy przygotowaniu aplikacji dedykowanych? Przede wszystkim daje możliwość dostosowania oprogramowania do: 

  • modelu biznesowego,
  • procesów i procedur,
  • struktury organizacyjnej,
  • wykorzystywanego oprogramowania,
  • oferty produktowej,
  • branży,
  • rozwiązań w zakresie sprzedaży i obsługi klienta.

Dodatkową zaletą aplikacji dedykowanych jest wspieranie innowacyjności firmy. Dzięki unikalnym rozwiązaniom możliwe jest przygotowanie modeli sprzedażowych i obsługowych w sposób, który nie tylko będzie odróżniał firmę od konkurencji, ale także w takich który zapewni wyjątkowy poziom doświadczeń klientów końcowych.

Współpraca z software house umożliwia także nieustanny rozwój aplikacji dedykowanych. Modyfikacje mogą być dodawane wtedy, gdy firma tego oczekuje. Możliwe jest także szybkie dostosowywanie oprogramowania do zmieniających się warunków funkcjonowania – zarówno wewnętrznych jak i rynkowych.

Jakie są najważniejsze wady aplikacji dedykowanych? Warto tu wspomnieć o cenie. Rozwiązania oferowane przez firmy programistyczne są droższe od rozwiązań pudełkowych lub “low-code”. Dodatkowo prace nad oprogramowaniem mogą trwać zdecydowanie dłużej niż wdrożenie gotowego rozwiązania. A poziom produktu końcowego zależy od poziomu współpracy i komunikacji z software house.

Platformy low-code

Platformy low-code umożliwiają samodzielne tworzenie oprogramowania przez klientów. Najczęściej odbywa się to na zasadzie wersji końcowej z prostych elementów. Niektóre z platform umożliwiają dodanie dodatkowego kodu przez użytkowników. Najczęściej mają dobrze wykonany i intuicyjny interfejs graficzny. Umożliwia to obsługę przez nawet mało zaawansowanych technicznie pracowników.

Jakie są najważniejsze zalety korzystania z platform “low-code”? Korzystanie z platformy:

  • umożliwia przygotowanie oprogramowania w szybki i prosty sposób,
  • nie wymaga współpracy z zewnętrznymi firmą programistyczną,
  • jest atrakcyjne cenowo,

Oczywiście istnieją także wady tego rozwiązania. Polegają one przede wszystkim na braku możliwości przystosowania rozwiązania do specyficznych potrzeb klienta. Używając platform “low-code” trudno osiągnąć przewagę konkurencyjną w obszarze technologii i wyróżnić się na rynku.

Software house czy “low-code”?

Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć. Wszystko zależy bowiem od potrzeb i możliwości. Współpraca z software house jest droższa, ale pozwala na budowanie unikalnych relacji z klientami i generowanie wyższych przychodów. Rozwiązania “low-code” są atrakcyjne cenowo, ale nie zapewniają przewagi technologicznej.

Redakcja PlanetaFM

Redakcja Planeta Finansów i Marketingu to zespół doświadczonych dziennikarzy, analityków i ekspertów z dziedziny finansów oraz marketingu. Każdy członek redakcji wnosi unikalne kompetencje i perspektywy, dzięki czemu tworzymy treści rzetelne, aktualne i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bluzy polarowe robocze
Praca tłumacza przysięgłego w Warszawie
konserwacja posadzek

Jesteś zainteresowany reklamą?