Zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdej osoby, która jest właścicielem samochodu. Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest najczęściej na 12 miesięcy, jednak istnieją pewne okoliczności, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy OC przed upływem tego okresu.
Kiedy możesz wypowiedzieć umowę OC?
Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest w następujących przypadkach:
- Kupiłeś ubezpieczenie OC, jednak zapomniałeś zrezygnować z poprzedniej polisy, która została automatycznie przedłużona na kolejnych 12 miesięcy. Wypowiedzenie umowy OC w takiej sytuacji nie stanowi żadnego problemu. Powinieneś niezwłoczne złożyć wypowiedzenie poprzedniej polisy oraz opłacić składkę za okres, w którym obowiązywała po jej przedłużeniu.
- Chcesz wykupić nową polisę u innego ubezpieczyciela, ale nie chcesz czekać do zakończenia obecnej umowy. W pierwszej kolejności konieczne jest złożenie wypowiedzenia aktualnej umowy, a następnie wykupienie nowego OC najpóźniej w dniu wygaśnięcia poprzedniej polisy.
- Zawarłeś umowę z ubezpieczycielem telefonicznie lub przez Internet. W przypadku zawarcia umowy na odległość wypowiedzenie umowy OC jest możliwe w ciągu 30 dni od daty jej podpisania. Konieczne jest jednak opłacenie składki za okres, w którym obowiązywała. Nie możesz wypowiedzieć umowy, jeżeli w trakcie tych 30 dni doszło do szkody z ubezpieczenia OC.
- Kupiłeś używany samochód z aktualną polisą OC. W takim przypadku nie masz obowiązku opłacania ubezpieczenia OC do końca trwania umowy u obecnego ubezpieczyciela. Możesz złożyć wypowiedzenie umowy OC i wykupić nową polisę.
- Twój samochód został skradziony. Po wyrejestrowaniu pojazdu w urzędzie komunikacji musisz przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu, które otrzymasz w urzędzie oraz złożyć oświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu. W tej sytuacji przysługuje Ci zwrot składki OC od daty wyrejestrowania danego pojazdu.
- Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest również w przypadku jego całkowitego zniszczenia, np. podczas wypadku lub poważnej awarii. Po wyrejestrowaniu samochodu w urzędzie komunikacji konieczne jest przedstawienie ubezpieczycielowi zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu, jak również złożenie oświadczenia o wyrejestrowaniu samochodu, którego wzór znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela. Otrzymasz także zwrot składki OC, który naliczony zostanie od daty wyrejestrowania pojazdu.
Wypowiedzenie umowy OC – główne zasady
- Polisę OC należy wypowiedzieć w formie pisemnej, która opatrzona będzie Twoim własnoręcznym podpisem.
- Wypowiedzenie umowy OC musi zawierać informacje takie jak:
- dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres, numer PESEL),
- numer wypowiadanej polisy,
- dane ubezpieczyciela (nazwa, adres),
- dane pojazdu (numer rejestracyjny, itd.),
- powód złożenia wypowiedzenia ubezpieczenia OC.
- Masz do wyboru kilka form dostarczenia dokumentu ubezpieczycielowi:
- osobiście w oddziale firmy,
- osobiście podczas spotkania z agentem,
- wysyłając list polecony na adres Towarzystwa Ubezpieczeniowego,
- wysyłając skan wypowiedzenia za pomocą poczty elektronicznej.
- Polisę OC należy wypowiedzieć najpóźniej 1 dzień roboczy przed zakończeniem jej obowiązywania. Datą obowiązującą jest data osobistego złożenia wypowiedzenia u ubezpieczyciela, nadania listu poleconego lub wysłania wiadomości e-mail.
W przypadku wątpliwości związanych z wypowiedzeniem umowy OC skontaktuj się z przedstawicielem Twojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, który z pewnością udzieli Ci niezbędnych informacji.