Strona główna
Gospodarka
Tutaj jesteś

Zabieg przed kwitnieniem rzepaku nie tylko na słodyszka

18 stycznia 2025 Zabieg przed kwitnieniem rzepaku


W przeszłości wjazd opryskiwaczem w plantację rzepaku przed kwitnieniem wykonywany był w celu zwalczenia słodyszka rzepakowego. Jednak rozwój agrotechniki rzepaku wykazał, że można jeszcze lepiej wykorzystać ten okres. Firma Osadkowski rekomenduje włączenie do zabiegu owadobójczego także elementu grzybobójczego oraz produktu Maxi Grow.

Dlaczego ochrona grzybobójcza okołokwiteniowa jest ważna?

Pierwszy zabieg fugicydem wykonywany jest wczesną wiosną, z reguły jest to przełom marca i kwietnia. Rzepak wówczas kończy regenerować się po zimie i wchodzi w fazę wydłużania pędu. Natomiast zabieg faza pąkowania rzepaku przypada zwykle w pierwszej dekadzie maja. Okres ochrony jest bardzo długi i przekracza często 30 dni, w tym czasie zwiększa się znacznie biomasa roślin rzepaku. Powoduje to zmniejszenie albo nawet zahamowanie działania zapobiegawczego na choroby.

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazać, że w okresie pąkowania i kwitnienia rzepak nie jest chroniony przed chorobami grzybowymi.

Jaki fungicydy zastosować w fazie pąkowania rzepaku?

W rzepaku w okresie przed kwitnieniem rozwijają się takie choroby jak szara pleśń, sucha zgnilizna kapustnych, werticilioza oraz cylindrosporioza. Do zwalczania już rozwijających się chorób niezbędne jest zastosowanie zabiegów o działaniu wyniszczającym i leczniczym. Takie działanie wnoszą substancje czynne z grupy triazoli jak difenkonazol (Tores 250 EC) i protiokonazol (Praktis).

Wybierając środki grzybobójcze do zabiegu okołokwitnieniowego należy wziąć pod uwagę, że powinien on, też bardzo dobrze działać zapobiegawczo. Idealnym partnerem dla jednego z wyżej wymienionych produktów jest Strobe 250 EC. Preparat zawiera substancję czynną azosykstrobinę, która działa systemicznie i jest znana ze swojego wyróżniającego działania zapobiegawczego.

Zastosowanie fungicydu razem z zabiegiem na słodyszka rzepakowego pozwoli zabezpieczyć rośliny przed chorobami w newralgicznym okresie kwitnienia. Drugi zabieg fugicydowy w fazie opadania płatka będzie wzmacniał i przedłużał ochronę przed chorobami.

Maxi Grow — na lepsze zawiązywanie łuszczyn

Optymalne odżywienie oraz biostymulacja roślin w okresie kwitnienia jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na wytworzenie dużej ilości kwiatów oraz ich efektywne zapylenie. Doświadczenia własne oraz obserwacje prowadzone przez Rolników wskazały, że włączenie do zabiegu na słodyszka Maxi Grow powoduje bardziej wyrównane kwitnienie i lepsze zawiązywanie łuszczyn — wyrażone wzrostem plonu nasion.

Artykuł sponsorowany

Redakcja PlanetaFM

Redakcja Planeta Finansów i Marketingu to zespół doświadczonych dziennikarzy, analityków i ekspertów z dziedziny finansów oraz marketingu. Każdy członek redakcji wnosi unikalne kompetencje i perspektywy, dzięki czemu tworzymy treści rzetelne, aktualne i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zabieg przed kwitnieniem rzepaku
Bluzy polarowe robocze
Praca tłumacza przysięgłego w Warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?